nepal

Thy uçağının Katmandu Havalimanında pistten çıkarak, neyse ki sadece maddi hasarla ucuz atlatılan kaza sonrası bir anda gündemimize oturmuş olan Nepal ile ilgili bilgi ve gezi izlenimlerini ülkeden henüz birkaç hafta önce dönen rehber arkadaşım Cem Aktan ERDOĞDU'nun kaleminden sizlerle paylaşmak istedim.

Bu yazı ile yakında hayata geçireceğim Sizden Gelenler köşesinin ilk yazarı da yerini almış oldu..

Ellerine sağlık Cem...

NEPAL....

Türk Hava Yolları’nın Göbeklitepe adlı uçağı Nepal’in tek uluslararası havalimanı olan Tribhuvan’a inişinde pist dışına çıkması ile birlikte ülke birden bizim gündemimize giriverdi. Kazada can kaybı olmaması bir yanda hepimize rahat bir nefes aldırırken diğer tarafta bir sürü kişi de ne var acaba bu Nepal’de ki Türk Hava Yolları İstanbul’dan direkt sefer yapıyor ve yüzlerce insan gitmek istiyor diye düşünmeye başladı. Bu yüzden Nepal hakkında bir yazı yazmak çok fazla kişinin merakını gidermek açısından şart oldu.

*
Himalayalar’ın en yüksek zirvesi Everest’e ev sahipliği yapan Nepal aynı zamanda bu dağ silsilesi içinde bulunan diğer zirveler sayesinde dağcıların tırmanışta en çok tercih ettikleri ülke. Ülkemizin 1/5 büyüklüğünde olmasına rağmen 1/3 nüfusumuza denk gelen sayıda bir nüfusun yaşadığı bu dağlık ülkede en önemli özelliklerden birisi ise insanın yaşadığı coğrafyayla muhteşem uyumunun simgesi olması.

*
14 bölgeli federal bir yapısı olan ve iki büyük abi Hindistan ile Çin arasında sıkışık bulunan ülkenin başkenti Katmandu aynı zamanda en kalabalık kent. Tabii ülkenin kültür varlıkları açısından da en zengin kenti. Muhteşem bir trafik karmaşasına ve bozuk yollarına karşın kimseyi mutsuz göremeyeceğiniz, tek bir sinir münakaşasına şahit olamayacağınız bir yer Katmadu. Aynı zamanda yüzlerini toz maskesi ile kapatmış insanların gayet alışılmış bir görüntü olduğu bir başkent. Kirlilik ve toz oldukça fazla olduğu için bir yerden sonra ülkeyi ziyarete gitmiş olanında hak verdiği bir görüntü bu.

Yazının tamamını okumak için aşağıdaki linki clikleyiniz...

http://maarifgazete.com/nepal-makale,991.html

Yorumlar(0)

Yorum Bırak


CAPTCHA Image   Reload Image