iletişim,denemeler,hayat,güncel,ali altınbağ

Bir liste yapmış olsak, sürekli görüştüğümüz çevremizi sıralasak mesela. Eskiden buyana görüşülen dostlar, iş arkadaşları, belki aynı evde yaşamıyorsak anne, baba, kardeş … liste ne kadar uzarsa uzasın bir araya geldiğimizde konusulan konular hep aynıdır. Sonuç olarak iletişim içinde olunan kişiler de aynıdır.

İş arkadaşımızla iş dışında her görüşmenizde hep işyerinden ve işyerindekilerden konuştuğumuzu, “yapmayalım nolur burda bari konuşmayalım” deseniz de sonuç hep aynıdır. En azından ben hep bu durum içinde buluyorum kendimi. kısır bir döngü içinde dolanırken.

Günümüzde iletişim kavramı yüzyüze dışında birçok yolla yapılabiliyor teknoloji sayesinde. İnsanlar birbirlerine anlatmak istediklerini sesli, görsel, yazılı şekilde aktarabiliyor artık.

Etkileşim kavramına baktığımızda ise; karşılıklı olarak birbirini etkileme eylemi açıklaması çıkıyor karşımıza. Yabancı dili nasıl hızlı öğrendiğini paylaşan bir *mediumludan cesaret almışsam , yüreğine dokunan ve gözlerinin dolmasına sebep bir öykü okumussam bir mediumludan, okuduğu kitabı isteyene gönderecegini yazmissa ve harekete geçmişsek bir mediumlu ile etkileşim de gerçekleşmiş demektir.

Şu an ne mi yapıyorum? Mario Levi’nin “Bir Şehre Gidememek” kitabını okuyorum, sizlere duygularımı yazıyorum ve kahve içiyorum koskoca bir insan ordusuyla, sizlerle…

İşte bunların hepsi şuan bu yazıyı okuyorsan gerçekleşiyor bulunduğumuz fikir deryasında.

Bir kişi ile bir mekanda oturup kahve içerken hep aynı konular etrafında dönüp duracağıma okuyorum, yazıyorum,böylece birçok kişi ile iletişim ve etkileşim içinde oluyorum.

Sevgiler.

*medium: Bu ve diğer başlıktaki yazılarımı paylaşmış olduğum çok geniş bir takipçi kitlesine sahip platformdur. Merak edenler medium/Türkçe yayın  profilime ve sayfaya buradan ulaşabilir.

Yorumlar(0)

Yorum Bırak


CAPTCHA Image   Reload Image