moskova gezi rehberi,gezi,gezisi,geziyolu,moskova,moskova gezisi,moskova turları,moskova gezilecek yerler,gezisi,turları,kızıl meydan,kremlin sarayı

GENEL BİLGİLER:

Para Bİrimi: Ruble 1 Ruble=0,058 TL (01.05.2015). Herzaman tercih ettiğim gibi tavsiyem ülkenin kendi para birimini kullanmanız olacaktır. Bunun için İstanbul'da bulması kolay olduğu için Ruble'yi Türkiye'den temin ettim. Zira, Moskova'da tatile denk geldiğimiz için bütün döviz büroları kapalıydı hem de 4 gün boyunca. 

 

1. ŞEHRE ULAŞIM:

Şehirde 3 adet büyük havalimanı mevcut. Vnukuvo (VKO), Şeremetyevo (SVO) ve Domodedovo (DME). THY eskiden Şeremetyovo Havalimanını tercih ederken son birkaç yıldır Vnukovo Havalimanına uçuyor. Biz Moskova'ya ulaşım için THY yi tercih ettiğimiz için mecburen VNUKOVO HAVALİMANINA indik.

VNUKOVO Havalimanından şehir merkezine ulaşım için tercih edilecek en iyi seçenek demiryolu olacaktır. Aeroexpress tabelalarını takip ederk trene ulaşıp şehirdeki Kievsky metro istasyonuna kadar 35 dakika yolculuktan sonra buradan şehrin heryerine dağılan birçok metro hattı ile varmak istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Tren ve metro için Kiril alfabesi ve Latin alfabesini barındıran metro hattı uygulamalarını telefon yada tabletinize indirmenizi tavsiye ederim çünkü hemen hiçbir yerde latin alfabesi kullanılmadığı gibi İngilizce bilen bir ansana da rastlamanız mümkün değil. Bu uygulamalar sayesinde bir şekilde anlaşmanız ve yolunuzu bulmanız mümkün. Tren ise bazı saatlerde saatte bir, bazı saatlerde ise yarım saatte bir kalkmakta.

Tren bileti 1 kişi: 450 Ruble (Mayıs 2015)

Diğer alternatifler; otobüs veya taksi, fakat Moskova'da trafik yoğun olduğundan bu seçenekler sizi fazla oyalayabilir. Tabii bizim gibi tatil dönemine denk gelirseniz taksi ulaşımını tercih edebilirsiniz, zira hiç trafik yoktu. Bu da bizim şansımıza oldu. Taksi kullanacak olanlara bir tavsiye; mutlaka pazarlık yapın. Taksiler Kızıl Meydan bölgesi için 2200 Ruble talep etmektedirler. Biraz pazarlıkla 2000 Ruble'ye kadar düşeceklerdir.

 

2. KREMLİN SARAYI

1. Genel Saray Gezisi: Giriş kişibaşı 500 Ruble 

2. Armour (Hazine)  gezisi: Giriş kişibaşı 700 Ruble

Rusya Devleti'nin yönetim merkezi olan sarayın bazı bölümleri gelen turistlere de açık. Tabii bizdeki gibi saray gezisi hayal etmemenizi öneririm. Genel saray gezisinde Saray içindeki kiliseler dışında iç mekanını görebileceğiniz herhangi biryer yok. Genel olarak açık alan gezisi yapılıyor. Saat 10:00 ile 17:00 arasında ziyarete açık saray için iki ayrı gezi planı bulunmakta. Açık alanda ise; Çarın kırık çanı, Büyük Top. Eğer gezinizi öğlen saatine denk getirirseniz hergün saat 12:00'de Saraydaki Rus askerleri bando ve atlı birilkleri ile çok özel bir tören düzenlemekte. Seyretmekten keyif alabilirsiniz.

 

3. KIZIL MEYDAN

Kremlin Sarayının da bulunduğu alanda; etrafında Tarih Müzesi, Aziz Vasili Kilisesi ve Gum Alışveriş merkezini barındıran, yaklaşık 70.000 metrekarelik alanı kaplayan meydan. 15. yüzyılda Kremlin'in duvarları tamamlandıktan hemen sonra yapılan Kızıl Meydan, tarih boyunca idamlara, gösterilere, geçit törenlerine ve mitinglere sahne olmuştur. Eskiden, kentin merkezindeki en büyük pazar alanı olan meydan, Moskova'yı Rusya'nın belli başlı kentlerine bağlayan yolların kavşağıydı. Meydan, değişik zamanlarda konutlar, kiliseler, bir halk tiyatrosu ve bir basımevi yer almış. Moskova'nın ilk halk kütüphanesi ile üniversitesi de burada kurulmuştur. Metro ile ulaşım için; yeşil hatta Teatralnaya, Kırmızı hatta Okhoty Ryad duraklarını kullanabilirsiniz.

 

 

4. AZİZ VASİL KATEDRALİ

Rus Devleti'nin Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı kazandığı zaferleri kutlamak amacıyla Korkunç İvan tarafından yaptırılmıştır. Değişik şekilde tasarlanmış olan sekiz kubbe, sekiz ayrı zaferi simgelemektedir. Önceleri som altın olan kubbeler 1670'den sonra değişik renklerde boyanmıştır. En uzun kulesi yaklaşık 65 metre yüksekliktedir. Yöre halkı arasında yapının bir İtalyan mimarın tasarımı olduğu, daha sonra yapıyı tekrar etmemesi için mimarın kör edildiği rivayeti dolaşır. Kilise, bugün müze olarak kullanılmaktadır. Kızıl Meydan için kullandığımız metro hatları ve duraklarını kullanarak ulaşmanız mümkündür.

5. PUSHKIN MÜZESİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galerisinde hemen hemen dünyanın tamamından eser barındıran ve St.Petersburg Hermitage Müzesinden sonra en büyük Avrupa galerisine sahip müzedir. Mısır, Yunan ve Roma Dönemi eserleri yanında en çok önem arzeden bölüm ise ülkemizde çıkarılmış olan Truva Hazinelerinin bulunduğu bölümler. Müze 1912 yılında hizmete açılmıştır. Müzede Arkeoloji ve Sanat galerileri olmak üzere iki ana bölüm bulunur. Sanat galesileri bölümünde dünyaca ünlü ressamların önemli tabloları bulunmakta. Eğer vaktiniz bol ve ilgi alanınız bu konularsa bir tam gününüzü bu müzeye ayırmanızı tavsiye ederim. Ulaşım için kırmızı hat üzerindeki Kropotkinskaya metro istasyonunda inip yolun karşısına geçtiğinizde müzeye ulaşabilirsiniz.

Ziyaret saatleri; Salı hariç 11:00-17:00

 

 

 

6. BOLŞOY TİYATROSU

 

7. GUM AVM

8. ESKİ KGB BİNASI

9. NAZIM HİKMET'İN MEZARI

10. KURTARICI İSA KİLİSESİ

11. NOVODEVICHI PARKI VE KATEDRALİ

12. ARBAT CADDESİ

13.TVERSKAYA CADDESİ

14. MOSKOVA NEHRİ

15. METRO İSTASYONLARI

 

Yorumlar(0)

Yorum Bırak


CAPTCHA Image   Reload Image